Przejście przez wywiad ustrukturalizowany wymaga szczególnego przygotowania. Zestaw prostych porad jak się przygotować  znajdziesz poniżej.

  1. Najważniejsze, o czym musisz pamiętać, to staranne przygotowanie się z zakresu ….. oferty pracy. Przeanalizuj wymagania wstępne. W zestawieniu wymaganych kompetencji znajdziesz bezcenne informacje o tym, o co zapytają Cię rekruterzy. I tak – jeśli wymaga się od Ciebie zdolności komunikacyjnych, przygotuj się na pytania o trudne sytuacje, w których musiałeś porozumiewać się z ludźmi. Jeśli w wymaganiach znajduje się współpraca w zespole, przygotuj się na pytania o Twoją rolę w zespole i przykłady sytuacji, w których udowodniłeś, że potrafisz współpracować z innymi. Wszystkie wymagania opisane we wstępnej ofercie pracy są źródłem informacji jak może wyglądać Twoje interwiew.
  2. Postaraj się, aby wszystkie Twoje odpowiedzi były rozsądne. Nie kreuj wizerunku osoby, którą nie jesteś. Bądź naturalny. Zawsze mów prawdę.
  3. Jeśli wcześniej nie pracowałeś i nie masz doświadczeń zawodowych, przygotuj zestaw odpowiedzi ze środowiska studiów, pracy wolontariackiej, treningów sportowych, a nawet życia prywatnego.
  4. Nie analizuj sytuacji starszych, niż 2 lata. Przygotuj się na to, że padną pytania o szczegóły, detale sytuacyjne, motywy postępowania – Twojego i innych osób zaangażowanych.
  5. Odpowiadając na pytania, posłuż się najpopularniejszą techniką używaną podczas wywiadów strukturalizowanych – metodą STAR.
  6. Przećwicz sytuację rozmowy rekrutacyjnej z przyjacielem lub z kimś z rodziny. Ale nie ucz się odpowiedzi na pamięć. Bardzo ważna jest naturalność.

Facebook comments:

comments