Czy masz wrażenie, że nikt nie czyta Twoich aplikacji?
Jeśli – tak – poniżej znajdziesz zestaw najczęstszych przyczyn odrzucania papierów aplikacyjnych.

Przyczyny odrzucania CV.

  1. Twoje CV nie odpowiada na ofertę pracy. Żelazną zasadą podczas pisania CV jest każdorazowe dopasowanie treści aplikacji do oferty pracy. Staraj się unikać „hurtowego” wysyłania papierów. Zastanów się, czy masz odpowiednie kwalifikacje i pisząc papiery aplikacyjne udowodnij, że jesteś najlepszym kandydatem na stanowisko.
  2. Masz zbyt wysokie kwalifikacje. Jeśli zależy Ci na pracy, a oferta wymaga kwalifikacji niższych niż Twoje – przygotuj osobne CV. Pomiń część wykształcenia i doświadczenia. A najlepiej – zastanów się – czy chciałbyś pracować poniżej swoich umiejętności?
  3. Masz zbyt niskie kwalifikacje – w tym wypadku warto poszukać innej oferty pracy. Jeśli jednak ogłoszenie dotyczy pracy, o której marzysz postaraj się, w papierach aplikacyjnych, wykazać swój entuzjazm, zdolność szybkiego uczenia się i podstawowe przygotowanie do zawodu i stanowiska, na które aplikujesz.
  4. Pamiętaj, że sporo firm (w tym instytucje UE) posługuje się programami komputerowymi do „skanowania” aplikacji, zanim przeczyta je rekruter. Ważne jest, aby zamieścić w dokumentach zestaw słów-kluczy. Jakie to słowa? Otóż – zawsze są one podane w ofercie pracy, np. określenie poziomu wykształcenia, wymiaru doświadczenia zawodowego, czy kompetencji. Warto posługiwać się tą samą terminologią i zestawami słów, których używa się w ogłoszeniu o pracę.
  5. Błędy ortograficzne, stylistyczne i merytoryczne w CV i liście motywacyjnym.
  6. Nieuzasadnione, kilkuletnie przerwy w aktywności zawodowej. Opisz i krótko wyjaśnij każdą z nich. Powód, który podasz jest nawet mniej ważny (choć musi być prawdziwy) – podróż, choroba, czy bezrobocie – warto wspomnieć o przyczynach.

Dokumenty aplikacyjne są Twoją reklamą i najskuteczniejszą wizytówką. Zadbaj, by były jak najlepsze.

Facebook comments:

comments