Prezentacja ustna jest jednym z etapów EPSO AC. Na czym polega i czego możesz spodziewać się podczas tego etapu?

Czego mozesz się spodziewać?

Prezentacja ustna jest rodzajem wystąpienia przed komisją (od 3 do 6-ciu osób). Zakres pytań może być dość szeroki. Od analizy CV, poprzez poziom wiedzy zawodowej, aż po znajomość kwestii związanych z UE. Kandydat ma również szansę na zadanie własnych pytań dotyczących realiów i środowiska pracy.

Jak się przygotować?

  1. Dokładnie przejrzyj swoje CV (kilka kopii wydrukowanego dokumentu możesz mieć ze sobą). Pojawią się pytania o doświadczenie i zakresy obowiązków w poszczególnych miejscach pracy. Spodziewaj się pytań w stylu : „Proszę opowiedzieć nam o sobie’, „Czy poleci nam Pan (i) swoją uczelnię? „, „Co uzna Pan(I) za swój największy sukces zawodowy?”.
  2. Przygotuj prezentację na temat swojego CV – jakie masz doświadczenie, umiejętności, kompetencje. co jest Twoją najmocniejszą stroną w pracy.
  3. Przećwicz prezentację przed przyjacielem lub kims z rodziny.
  4. Mogą pojawić się pytania dotyczące UE – o traktaty, zagrożenia wobec euro, sytuację mniejszości, politykę językową itd. Obszar, jaki się pojawi będzie miał związek ze stanowiskiem, na które aplikujesz.
  5. Przed AC są publikowane nazwiska członków komisji – sprawdź, czym się zajmują. To pozwoli Ci zorientować się jakiego rodzaju pytania mogą paść.
  6. Podczas rozmowy staraj się używać oryginalnej terminologii związanej z Twoim zawodem i EU.
  7. Przygotuj własne pytania dla komisji.  Możesz pytać o warunki pracy, możliwości rozwoju, szkolenia. Unikaj kwestii finansowych i krytykowania systemu UE.

Facebook comments:

comments