Skąd rekruter wie, że kłamiesz?

Skąd rekruter wie, że kłamiesz?

rymszewicz.NaTemat.pl – 2012-05-15

Uciekanie się do kłamstwa podczas rozmowy rekrutacyjnej jest ryzykowne. Pomimo to spora grupa kandydatów rozpoczyna tę specyficzną grę o bycie zapamiętanym.

Analizę mowy ciała i sposobu, w jaki utrzymujemy kontakt wzrokowy z rozmówcą rozpowszechniły w latach 70-tych XX wieku, badania teoretyków programowania neurolingwistycznego (NLP). Wcześniej teorią Body Language bardzo intensywnie zajmowali się naziści, wykorzystujący pierwsze badania niewerbalnych reakcji ciała  do szkolenia swoich służb specjalnych.

 

Z czasem teorie związane z mową ciała i rozpoznawaniem pozawerbalnych sygnałów kłamstwa urosły do rangi nauki. Do najbardziej znanych badaczy zajmujących się to dziedziną zalicza się Paula Ekmana („Kłamstwo i jego wykrywanie w biznesie, polityce, małżeństwie”) i Dawida Livingstone Smith („Why We Lie: The Evolutionary Roots of Deception and the Unconscious Mind”).

Rozpoznawanie kłamstwa tylko według mowy ciała, reakcji i sposobu mówienia jest dość trudne i wymaga praktyki. Jednak w przypadku, kiedy kłamie osoba zdrowa (nie mitoman) poziom stresu jest tak duży, że wyraźnie wpływa na zachowanie, mimikę twarzy i przekaz.

 

Jakie sygnały ciała i reakcje sugerują, że rozmówca kłamie?

  1. Tembr głosu osoby kłamiącej znacznie się podwyższa i staje się piskliwy.
  2. Odpowiedzi niezgodne z prawdą pojawiają się z wyraźnym opóźnieniem, tak jakby rozmówca najpierw sam siebie chciał przekonać.
  3. Opowiadana historia lub sytuacja zawiera  zbyt wiele szczegółów,  drobiazgów i powtórzeń. Mózg osoby kłamiącej w trakcie wielokrotnego powtarzania „przekonuje sam siebie”, że wypowiadane słowa są prawdziwe.
  4. Ciało i twarz kłamiącego wyraźnie się napinają.
  5. Oddech jest głębszy i wyraźnie słyszalny.
  6. Rozmówca unika lub ogranicza kontakt wzrokowy.
  7. Usta zwężają się i układają w charakterystyczny „dzióbek”.

 

Jakie gesty mogą świadczyć o kłamstwie?

Zasłanianie ust:

Jest to typowy gest „nie wolno mi powiedzieć za dużo”. Jego odmianą jest zasłanianie ust całą dłonią lub kilkoma palcami.

Dotykanie nosa i uszu

Rozmówca kilkakrotnie, nerwowo dotyka nosa lub uszu. Gesty tego typu zawsze świadczą o nerwowości i braku poczucia bezpieczeństwa w sytuacji.

Dotykanie lub drapanie szyi

Gest świadczący o niepewności i zakłopotaniu. W przypadku kłamstwa zwykle jest powtarzany kilka razy.

„Za ciasny kołnierz”

Gest nerwowego poprawiania kołnierzyka koszuli, marynarki lub żakietu. Ruch pojawia się również, kiedy jesteśmy poirytowani.

„Gestów kłamstwa” nie wolno analizować niezależnie od siebie. O kłamstwie świadczą zazwyczaj całe grupy sygnałów i reakcji. Niezbędna jest duża praktyka, aby nauczyć się odpowiednio je rozpoznawać.(*)

Sprawdź, czy potrafisz rozpoznawać sygnały kłamstwa. Test składa się z sześciu krótkich filmów video. Należy rozpoznać, czy rozmówca mówi prawdę o swoich poglądach na eutanazję. Powodzenia.

http://apps.facebook.com/hiddentalentshow/fb/tests/liedetector

(*) W swojej pracy staram się zawsze wykorzystywać maksymalnie mierzalne i obiektywne metody oceny kandydatów. Nie zmienia to jednak faktu, że teoria Body Language mocno trzyma się na rynku szkoleń i rekrutacji. Czy słusznie?