Każde pytanie rekrutacyjne ma, oprócz zdobycia informacji o kandydacie, jeszcze jeden cel – sprawdzić jak radzimy sobie ze stresem i jak reagujemy na zaskoczenie. Dobra wiadomość jest taka, że zestawy pytań rekrutacyjnych, których celem jest wyprowadzenie nas z równowagi są w miarę stałe i można się do nich przygotować.

O co pytają rekruterzy i jak odpowiadać na najtrudniejsze pytania?

 

Pytanie 1 – Opowiedz o sobie i swoim wykształceniu.

Moim zdaniem jest to jedno z najtrudniejszych pytań rekrutacyjnych. Bardzo łatwo jest go nie docenić. Trudność polega na tym, że jest to pytanie tak otwarte, że najczęściej nie wiadomo co powiedzieć.

Jak odpowiadać?

Naważniejsza rada to: skupić się na umiejętnościach, doświadczeniu i wykształceniu, które odpowiadają stanowisku pracy. Warto wcześniej  przygotować sobie krótką, maksymalnie 5-cio minutową wypowiedź z krótkim opisem zainteresowań zawodowych, wykształcenia i umiejętności. Trzeba unikać streszczania CV i opowiadania o poprzedniej pracy lub ukończonej szkole.

 

Pytanie 2: Jakie są Twoje plany na przyszłość?

Pytanie jest bardzo podchwytliwe. Jego celem jest sprawdzenie, czy nie aplikujesz o pracę „z przypadku”. Rekruter chce się upewnić, czy jesteś zainteresowany pracą i czy natychmiast po zatrudnieniu nie będziesz szukać nowej… .

Jak odpowiadać?

Skup się na tym, co chciałbyś osiągnąć, ale bądź realistą. Nie mów o tym, że interesują Cię tylko stanowiska kierownicze. Wspomnij, że lubisz się uczyć,  jesteś elastyczny i otwarty na zmiany. Przygotuj wcześniej choćby ramową ścieżkę kariery.

To pytanie jest również doskonałą okazją do udowodnienia, że jesteś zanteresowany pracą i zadawania swoich pytań pracodawcy.

 1. Jakie są możliwości rozwoju i awansu w firmie?
 2. Jaki jest idealny pracownik dla firmy.
 3. Jak firma motywuje pracowników?

 

Pytanie 3: Jakie są Twoje oczekiwania finansowe?

Ostrożnie. Nie daj się „nabrać” na to pytanie. Jego celem nie jest sprawdzenie, czy firmę stać na Ciebie. Celem pytania jest sprawdzenie, czy potrafisz realistycznie wycenić wartość swojego CV.

Jak odpowiadać?

Sprawdź wcześniej ile wynosi przeciętna pensja w branży, na stanowisku i z Twoim doświadczeniem.  Najczęstszym błędem kandydatów jest    mówienie o tym, ile minimalnie powinni zarobić, aby „przeżyć”. Podaj widełki oczekiwanego wynagrodzenia „od – do” i koniecznie zaznacz, że jesteś otwarty na negocjacje.

 

Pytanie 4: Dlaczego Pan(i) chce dla nas pracować?

Odpowiedź jest świetną okazją do udowodnienia swojej przydatności na stanowisku pracy.

Jak odpowiadać?

Trzeba skupić się na tym, co cennego możemy wnieść do firmy. Unikamy podkreślania własnych korzyści. Warto wcześniej przygotować zestawienie konkretnych powodów, z argumentami i krótkim opisem.

 

Kilka uwag na koniec

 1. Daj sobie czas na zebranie myśli. Zastanów się, co chcesz powiedzieć.
 2. Mów krótko, ale unikaj odpowiedzi  „Tak” lub „Nie”.
 3. Nigdy nie krytykuj poprzedniego pracodawcy, szefa ani zespołu.
 4. Bądż przygotowany do dyskusji i obrony swojego zdania.
 5. Pamiętaj, że do odpowiedzi na tzw. trudne pytania można się przygotować.

Facebook comments:

comments

1 Comment

 • kasia
  Posted 2012-08-26 01:22

  A jest jeszcze ostatnio jedno ciężkie pytanie zadawane: "dlaczego firma ma dać mi zatrudnienie w czsach kryzysu?"

Comments are closed.