Kandydaci obawiają się zadawać pytania  podczas rozmów rekrutacyjnych. Czekają na informacje od pracodawcy lub, co gorsze, dopiero po zatrudnieniu dowiadują się o warunkach pracy. Które pytania należy zadać rekruterowi  „przed”, a które ”po”  ofercie pracy?

 

[accordion]
[toggle title=”Jaki jest zakres obowiązków i odpowiedzialności na stanowisku?” state=”closed”]

Bardzo ważne pytanie do zadania przed zatrudnieniem, podczas drugiego spotkania rekrutcyjnego. Przed podjęciem pracy musisz poznać specyfikę pracy, zakres obowiązków i odpowiedzialności. Warto wiedzieć więcej na temat hierarchii i podległości służbowej. Specyficzna wiedza o stanowisku pracy jest niezbędna po to, abyś mógł określić swoje wymagania finansowe.

[/toggle]
[/accordion]

 

[accordion]
[toggle title=”Dlaczego zwolniło się miejsce pracy, na które aplikuję?” state=”closed”]

 

Celem pytania jest sprawdzenie, czy stanowisko nie jest obarczone ukrytym ryzykiem (mobbing, złe zarządzanie, skłócony zespół). Niestety nie zawsze można liczyć na uczciwą odpowiedź. Jeśli zdecydujesz się zadać to pytanie – zrób to przed  zatrudnieniem. Pytanie zadane po zatrudnieniu będzie wyglądać jak próba plotkowania.

[/toggle]
[/accordion]

 

[accordion]
[toggle title=”Czy i jak często można liczyć na podwyżki?” state=”closed”]

 

Negocjacje finansowe, w tym warunki przyznawania podwyżek i nagród uznaniowych prowadzi się pod koniec rekrutacji, po propozycji zatrudnienia.

[/toggle]
[/accordion]

 

[accordion]
[toggle title=”Po jakim czasie od zatrudnienia mam prawo do urlopu?” state=”closed”]

 

To pytanie jest zupełnie niestosowne w każdym momencie. Pod żadnym pozorem nie pytaj o urlop ani podczas rozmowy rekrutacyjnej, ani nawet tuż po zatrudnieniu.

[/toggle]
[/accordion]

 

[accordion]
[toggle title=”Jaki styl zarządzania panuje w firmie?” state=”closed”]

 

Wszystkie pytania dotyczące warunków pracy, w tym stylu zarządzania, należą do pytań podstawowych. Warto zadawać je przed zatrudnieniem. Kandydat przed podjęciem decyzji musi mieć zestaw podstawowych danych o pracy.

[/toggle]
[/accordion]

 

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej  kandydat ma szansę dowiedzieć się więcej  o specyfice pracy, zakresie obowiązków, zasadach panujących w firmie. Warto z tego skorzystać. Nie zadawanie żadnych pytań wygląda jak brak zainteresowania pracą. Takiego wrażenia przecież nie chcemy… .

Facebook comments:

comments