Wyślij swój mózg na coctail party

Wyślij swój mózg na coctail party

rymszewicz.NaTemat.pl – 2012-11-20

Nie możesz się skupić? Z trudem koncentrujesz się na nauce, pracy? Wszystko Cię rozprasza? To nie Twoja wina. Wszyscy jesteśmy bezradni wobec sposobu, w jaki działa nasz mózg.

W 1953 roku brytyjski psycholog kognitywista(*) Colin Cherry sformułował tzw „coctail party problem”.

Wyobraź sobie, że jesteś na przyjęciu. Wokół toczą się chaotyczne rozmowy. Stoisz w grupie, w której kolega X komentuje ostatnie badania w Twojej pracy. Kolega Y opowiada najnowsze plotki o szefach i znajomych. Obaj są głośni i wyraźnie ze sobą konkurują. Wiesz, że powinieneś skupić się na tym, co X mówi o pracy. Kusi Cię jednak, by wysłuchać plotek. Walczysz ze sobą do momentu, kiedy Twój mózg wybiera za Ciebie. Pomimo hałasu i zamieszania „wyłącza” odbiór rozmowy o pracy, złośliwie skupiając się na plotkach.

Okazuje się, że jest to niezwykła umiejętność ludzkiego mózgu. Potrafimy słuchać i przyswajać przekazy (słowa, obrazy) w sposób selektywny, wybierając te bodźce, które wydają się nam atrakcyjne. Ciekawe jest to, że zachowujemy świadomość jak ważne jest, na przykład, dokończenie zadania, a mimo to wybieramy rozpraszacze (sprawdzamy Facebooka, czytamy horoskopy, surfujemy w Internecie).

Czy można nauczyć się koncentracji?

Oczywiście, istnieją sposoby na rozwijanie zdolności skupiania się. Najprościej wykonując regularne ćwiczenia i proste testy.

Przykład 1: Gdzie jest błąd?

Znajdź błąd w tekście…

Część osób natychmiast wyłapuje pomyłkę. Przeważająca większość musi zastosować się do porady:

Jeśli nie widzisz problemu – koniecznie – przeczytaj tekst głośno. Serio! Już? I co? Błąd znaleziony?

Przykład 2: Co widzisz?

Ocean i drzewo, czy ludzkie twarze? Zwykle jest tak, że odnalezione obrazy „przeskakują” jeden w drugi. Spróbuj przez 15 sekund widzieć tylko ocean. Udało Ci się?

Przykład 3: Znajdź różnice

Przykład: 4 Ile lat ma kobieta?

Ile lat ma kobieta na obrazku? Dwadzieścia, czy osiemdziesiąt? Jeśli widzisz obie twarze, zmieniaj je jak najszybciej – jedna w drugą. Czy potrafisz to zrobić?

Kilka uwag na koniec:

  1. Utrzymanie tego samego poziomu koncentracji, na każdym etapie pracy, jest praktycznie niemożliwe. Przed rozpoczęciem trudnego zadania – rozgrzej mózg – przejrzyj notatki, Niemożliwe jest odpowiedz na maile, zrób plan pracy.
  2. Krótkie przerwy ułatwiają koncentrację. Po około czterdziestu minutach nieprzerwanej pracy poziom koncentracji gwałtownie spada.
  3. Najlepiej koncentrujemy się na tym, co sprawia nam przyjemność – zacznij pracę od zadań mniej przyjemnych. To, co lubisz zostaw sobie „na deser”.
  4. Czy wiesz, że badania nad Cocktail party problem stały się podstawą wielu nowoczesnych rozwiązań technicznych? Osiągnięcia naukowców badających zdolność ludzkiego mózgu do selektywnego słuchania, przetwarzania informacji i unikania „rozpraszaczy” stały się podstawą rozwiązań typu „Speech recognition” wykorzystywanych w podawaniu komend ustnych komputerom, telefonom i aparaturze GPS?

(*) Kognitywistyka zajmuje się problemami dotyczącymi umysłu, przyjmowania bodźców, wchodzenia umysłu w relacje ze światem zewnętrznym i innymi umysłami.