Czy wiesz, jakie informacje o Tobie można znaleźć w sieci? Czy zależy Ci na Twoim sieciowym wizerunku? Czy w sposób przemyślany budujesz swoją markę w sieci? Czy regularnie wpisujesz swoje nazwisko w Google i sprawdzasz wyniki? Spróbuj. Warto.

Jeśli odpowiedziałeś przecząco na jedno z powyższych pytań prawdopodobnie nie doceniasz jak ważny jest Twój sieciowy wizerunek. Odpowiednia, staranna autopromocja w sieci zdecydowanie pomaga w poszukiwaniu pracy.

Czy ktoś szuka Cię w Google?

Wyszukiwarka Google jest zdecydowanie najpopularniejszym narzędziem wyszukiwania informacji i danych. Chętnie korzystają z niego rekruterzy, potencjalni pracodawcy i klienci. Tymczasem większość z nas, poszukując pracy przez sieć, dba o wizerunek na zawodowych portalach społecznościowych i zupełnie pomija wyszukiwarki.

Tymczasem wizerunek sieciowy kandydata do pracy jest tak samo ważny jak dobrze napisane CV.

Personal Branding w sieci

William Arruda autor słynnego poradnika “Career Distinction: Stand Out By Building Your Brand”, wyróżnił 5 typów profili osobowych występujących w sieci, a ściślej mówiąc w wyszukiwarce Google.

  • Nieobecny w sieci

Po wpisaniu Twojego imienia i nazwiska wyszukiwarka nie podaje wyników. To oczywiście nie oznacza, że nie istniejesz. Raczej, że z jakiegoś powodu nie jesteś zainteresowany promocją swojego wizerunku zawodowego. Jeśli szukasz pracy i wysyłasz CV, ta opcja może dość skutecznie utrudnić znalezienie zatrudnienia.

  • Obecność niekontrolowana

Po wpisaniu nazwiska, wyświetlają się np. przypadkowe wypowiedzi na forach i chatach. Niektóre pełne agresji lub złości. Mogą dotyczyć poglądów politycznych lub religijnych. Wszystkie są zazwyczaj niezwiązane z wizerunkiem zawodowym.

  • Katastrofa sieciowa

Po wpisaniu imienia i nazwiska ukazuje się dużo linków i odniesień, zazwyczaj niezwiązanych z Twoją osobą, np. są to odniesienia do takich samych nazwisk. W tym przypadku niemożliwa jest weryfikacja, kto dokładnie jest osobą powiązaną z wyszukiwanym nazwiskiem.

  • Blisko ideału

Po wpisaniu imienia i nazwiska wyświetla się niewielka ilość linków. Są jednak powiązane z aktywnością zawodową i mogą być zaczątkiem budowania marki w sieci.

  • Perfekcyjny wizerunek w sieci

Google wyświetla co najmniej kilka stron rezultatów powiązanych z nazwiskiem. i wszystkie dotyczą aktywności i osiągnięć zawodowych. Łatwo również skojarzyć nazwisko z rodzajem wykonywanej pracy i aktywnością zawodową.

 Według badań przeprowadzonych przez Arrudę, osoba z 5/10 – letnim doświadczeniem zawodowym powinna móc pochwalić się wynikiem wyszukiwania w przedziale pomiędzy 50-500 profilowanych linków. Odpowiednio specjaliści, freelancerzy, doradcy i osoby na stanowiskach kierowniczych – od 500 do 5.000 profilowanych linków. Osoby publiczne, politycy, prezesi firm dbający o swój wizerunek sieciowy powinni mieć co najmniej 50.000 i więcej linków do nazwiska.

Arruda opracował fantastyczny Kalkulator Wizerunku Internetowego (Online Identity Calculator).

Za pomocą prostej ankiety można dowiedzieć się, jaki jest poziom zaawansowania naszego wizerunku internetowego. Po rozwiązaniu dostaje się osobny widżet na stronę:

 

I am digitally distinct! Visit onlineIDCalculator.com

 

Co o tym sądzicie? Czy Waszym zdaniem wizerunek w sieci ma znaczenie dla przebiegu kariery i poszukiwania pracy?

Facebook comments:

comments