Jak wybrać ścieżkę kariery?

Jak wybrać ścieżkę kariery?

Czym jest dla Ciebie kariera? Marzysz o niej, czy chcesz po prostu „mieć pracę”?

Jeszcze dziesięć lat temu najbardziej pożądaną ścieżką kariery było…powolne pięcie się w górę po korporacyjnych szczeblach. Absolwenci studiów marzyli o tym, by najpierw znaleźć pracę w dobrej, szanowanej firmie, zaraz potem możliwie najszybciej – awansować.

Dzisiaj takie rozumienie kariery jest zdecydowanie nieaktualne i prawie niemożliwe do zrealizowania. Kryzys bankowy z 2008 roku zmienił światowe rynki pracy. Stałej pracy brakuje. Możliwości kariery korporacyjnej i tzw. biurowej drastycznie się kurczą. Dzisiaj szczytem marzeń, nie tylko absolwenta studiów wyższych, jest znalezienie swojej niszy zawodowej, wybranie ścieżki rozwoju zawodowego, która przyniesie satysfakcję, odpowiedni prestiż, pieniądze i szansę na opiekę zdrowotną i fundusz emerytalny.

Jak wybrać karierę dla siebie?

Zanim wybierzesz zawód i branżę, w której chciałbyś pracować – zastanów się nad tym jakie masz talenty? Co motywuje Cię do działania? Jakie masz aspiracje nie tylko zawodowe, również – finansowe i społeczne?

Pięć modeli kariery. Sprawdź, która najlepiej Cię opisuje?
1. Mobilność

 O sukcesie w tym modelu kariery decyduje – ruch i zmieniające się warunki pracy. Osoba, która wybiera ścieżkę „Mobilność” dobrze znosi działanie w stresie, w zmieniających się okolicznościach i pod presją czasu. Nie przeszkadzają jej wymagania agresywnego współzawodnictwa ani brak facylitacji społecznej (poczucia wsparcia i wspólnoty w grupie). W tym modelu kariery, nagrodą za poniesione wysiłki jest władza i osiąganie założonych celów. Aby odnieść sukces, w tym modelu kariery, trzeba rozwijać w sobie umiejętności negocjacyjne, myślenie analityczne i strategiczne oraz doskonalić umiejętności współpracy w zespole.

 2. Bezpieczeństwo

 Osoba, która wybiera ścieżkę kariery “Bezpieczeństwo” szuka w pracy stałości zatrudnienia, lojalności pracodawcy wobec siebie i swojej wobec pracodawcy. Oczekuje stałej płacy, nawet kosztem gorszych stawek. Nagrodą za ponoszone wysiłki jest pewność zatrudnienia, regularne zarobki i zgrany zespół pracowników. Tego typu ścieżki kariery oferują Urzędy Państwowe, szkoły, szpitale, biblioteki i wyższe uczelnie. Aby odnieść sukces w tym modelu kariery trzeba rozwijać w sobie umiejętności akceptowania zmian, rozwiązywania konfliktów zespołowych i umiejętności negocjacyjne.

3. Wolność:

 Ścieżka kariery zakładająca pełną niezależność i autonomię zawodową. Osoba, która wybiera ten model kariery jest niezależna i kreatywna. Z trudem respektuje normy, procedury, zakazy i nadzór w pracy. To doskonały model kariery dla wszystkich, którzy nie czują się komfortowo jako element zespołu i źle znoszą nadzór i kontrolę. Nagrodą w tym modelu kariery jest zdobywanie uznania jako specjalista „w danej dziedzinie”. Ścieżka „Wolność” nie zakłada możliwości awansu pionowego – w tym modelu pracują przedstawiciele tzw. wolnych zawodów – niezależni doradcy, rekruterzy, trenerzy, lekarze, architekci, prawnicy itp. W ścieżce „Wolność” do wysiłku motywuje „wyrabianie sobie silnego nazwiska”. Aby odnieść sukces trzeba pracować nad solidnością, odpowiedzialnością i terminowością.

4. Osiąganie szczytów:

 Model kariery, w którym najważniejsze są ambitne wyzwania. Jest to ścieżka kariery, w której o powodzeniu decyduje umiejętność przeciwstawiania się ogółowi i zdolność do wprowadzania innowacji i zmian. Osoba, która wybiera ten model dobrze znosi konflikty i konfrontacje z zespołem. Nie szuka akceptacji i podziwu. Do pracy motywuje ją prestiż, władza i tzw. ekspozycja społeczna. W model „Osiąganie szczytów” wpisują się zawody – polityk, dziennikarz, makler giełdowy.

5. Osiąganie równowagi

 Model kariery, w którym wykonywana praca ma pełnić rolę uzupełniającą wobec innych aspektów życia, jak – rodzina, wychowywanie dzieci, przyjaźń lub samorozwój. Osoba zainteresowana ścieżką „Osiąganie równowagi” szuka pracy nieabsorbującej i mało wymagającej. To ścieżka kariery dla osób z umiarkowanymi ambicjami zawodowymi i finansowymi. W tym widzeniu kariery do wysiłku motywuje oczekiwanie, że podjęta praca pozwoli zaspokoić podstawowe potrzeby i opłacić rachunki.

Zamiast podsumowania:

Opisane oczekiwania wobec karier są tylko orientacyjnym zestawieniem możliwych ścieżek kariery. Pełna diagnoza wyboru właściwej drogi zawodowej wymaga, między innymi, przeprowadzenia profesjonalnych testów kompetencyjnych. Warto zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami wobec kariery jeszcze zanim wybierzemy kierunek studiów.

Podzielcie się Waszymi wyborami – który z modeli kariery jest Wam najbliższy?