Marka zawodowa kojarzy się z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i „znanym” nazwiskiem. Czy możliwe jest wykreowanie marki własnej na początku drogi zawodowej, tuż po studiach?

 

Kim jesteś?

Zasady definiowania marki własnej są takie same w przypadku doświadczonych pracowników i absolwentów.

  • Pierwszy krok to określenie – Kim jesteś w sensie zawodowym?  Jaki masz zawód? Co umiesz robić? W czym jesteś najlepszy?
  • Zwróć szczególna uwagę na swoje zdolności. Zastanów się czym możesz wyróżnić się na rynku pracy?
  • Pamiętaj, że pierwszy krok w budowaniu marki to określenie celu – jak chcesz być postrzegany? Jaki ma być Twój wizerunek zawodowy?

 Co składa się na początkowy wizerunek zawodowy.

Twoja osobista marka to – wizytówki, CV, list motywacyjny, ale również to,  jak wygląda Twój profil na Linkedin lub GoldenLine.  Upewnij się, że wszystkie Twoje działania wizerunkowe są jednolite, przemyślane i uporządkowane.

Budowanie marki absolwenta krok po kroku

Publikacje

Regularne publikowanie w sieci jest doskonałą okazją do pokazania kim jesteś i co masz do zaoferowania przyszłemu pracodawcy.Do publikacji możesz wykorzystać; własnego bloga, istniejące strony internetowe lub portale lub możesz publikować teksty „gościnnie” na zaprzyjaźnionych stronach.

 Posty

Wykorzystaj możliwość komentowania (koniecznie pod własnym imieniem i nazwiskiem) pod artykułami internetowymi, na blogach, forach lub w grupach tematycznych powiązanych z  Twoim zawodem i zainteresowaniami.

 Współpraca w sieci

  • Zadbaj o to, by mieć w wśród znajomych osoby aktywne w sieci i powiązane z Twoją branżą i zawodem.
  • Zbuduj sieć kontaktów zawodowych na Linkedin, GoldenLine lub Profeo. Nie wahaj się zapraszać osób, których osobiście nie znasz. Ideą „zawodowych” sieci społecznościowych jest właśnie nawiązywanie kontaktów.

Profilowanie wizerunku

Zadbaj o opublikowanie Twojego CV w sieci. Nie musisz podawać szczegółów wykształcenia ani pełnej historii zatrudnienia. Ważne jest, aby Twoje „sieciowe” CV było atrakcyjne i łatwo rozpoznawalne.

 

[infopane color=”5″ icon=”0100.png”]

 

Uwaga!

Jeśli chciałbyś budować swoją markę poprzez publikowanie artykułów lub opinii – zapraszamy do współpracy. Interesują nas Wasze opinie. Czy w skomplikowanej rzeczywistości ekonomicznej łatwo być młodym? Jak szukacie pracy? Czy dokonaliście dobrych, racjonalnych wyborów ścieżek edukacyjnych? Czy żałujecie swoich wyborów? Piszcie do nas. Zapraszamy.

[/infopane]

 

Do poczytania:

Facebook comments:

comments