Czy wiesz, że CV też podlega “modom”? Z upływem czasu  i zmieniającymi się warunkami ekonomicznymi pojawiają  się nie tylko nowe formaty CV, również wymagania dotyczące treści i kompetencji podstawowych, których szukają pracodawcy.

Jak unowocześnić swoje CV? Kilka prostych rad.

Zwrot w kierunku technologii

Aby CV było aktualne warto podkreślić znajomość programów komputerowych i aplikacji związanych z zawodem. Nawet jeśli oferta pracy nie precyzuje takich wymagań, sprawność w zakresie technologii zawsze działa na plus.

Personal branding w sieci

Warunkiem koniecznym jest „profesjonalna” obecność w sieci. Konta na Linekdin, Google+, GoldenLine to niemalże obowiązek. Od strony „technicznej”, podczas pisania CV koniecznie zwróć uwagę aby uaktywnić w CV linki nie tylko do Twojego adresu mailowego również do „zawodowych” profili na portalach społecznościowych. Ten prosty zabieg bardzo ułatwia i przyspiesza rekrutację. Rekruter to doceni…

Jedna strona to przeżytek…

Nadal pokutuje przekonanie, że CV powinno mieścić się na jednej stronie. Tymczasem ta rada może dotyczyć tylko osób z bardzo niewielkim doświadczeniem zawodowym. W przypadku specjalistów z wieloletnią praktyką zamknięcie wszystkich danych na jednej stronie jest praktycznie niemożliwe. Takie „okrojone CV” bardzo traci w ocenie.

Niemodne słowa…

Czy zamieścisz w swoim CV kompetencje typu: „umiejętność pracy w zespole” lub „innowacyjność”? Jeśli tak, to błąd. Problem nie polega na tym, że pracodawcy nie poszukują kompetencji tego typu. Kłopot w tym, że co drugie CV zawiera dokładnie takie same, identycznie opisane kompetencje i umiejętności. Międzynarodowy portal społecznościowy Linekdin przeprowadził badania sondażowe. Ich celem było – sprawdzić jakich określeń kompetencji najczęściej używają kandydaci do pracy. Wśród zdecydowanych faworytów znalazły się:

  1. umiejętność pracy zespołowej;
  2. dynamiczny;
  3.  umiejętność rozwiązywania problemów;
  4. zorientowany  na wyniki;
  5. przedsiębiorczy.

Jaki stąd wniosek? Unikaj „oklepanych”, nadużywanych określeń. Tylko pod takim warunkiem uda Ci się wyróżnić z tłumu.

Wygląd ma znaczenie

Warto zadbać o estetykę CV. Dokument nie może mieć najmniejszych błędów ortograficznych ani stylistycznych. Powinien być starannie rozplanowany, przejrzysty i estetyczny.

Jak się wyróżnić?

Na pierwszym etapie rekrutacji zazwyczaj CV nie czyta się słowo po słowie. Pierwszy kontakt z CV to raczej „skanowanie” najważniejszych informacji – „Czy zgadza się wymagane wykształcenie”, „Czy zgadza się wymagane doświadczenie zawodowe?”, „Czy profil zawodowy kandydata jest zgodny z poszukiwanym?”

Aby nie odpaść już na pierwszym etapie, warto na szczycie CV jasno określić,  jaki jest nasz zawód i profil . Na przykład: W formacie CV kompetencyjnego zamiast rubryki Podsumowanie zawodowe/Profil zawodowy można podać branżę, w której pracujemy i nazwę ostatniego stanowiska pracy.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej:

Facebook comments:

comments