Czy twoją wartość da się przeliczyć na pieniądze?

Czy twoją wartość da się przeliczyć na pieniądze?

Czy wartość ciebie, jako osoby da się przeliczyć na pieniądze? Prawdopodobnie poczułeś się źle z tym pytaniem. Przecież życie ludzkie i nasza wartość są bezcenne. A jednak – w sieci pojawia się coraz więcej „kalkulatorów”, które pozwalają sprawdzić, jaka jest nasza wartość w przeliczeniu na czystą gotówkę.

Najciekawszy przelicznik tego typu to (w mojej subiektywnej ocenie) The Human For Sale Calculator. Narzędzie pozwala na przeliczenie twojej wartości w dolarach. Najbardziej zaskakujące są jednak kryteria oceny.  Okazuje się, że nasza wartość w gotówce zależy od takich zmiennych jak – płeć, wiek, waga, kolor włosów (uwaga – blondyni z niebieskimi oczyma są warci więcej), a także (co jest nieco bardziej zaskakujące) – od poziomu IQ, ilości znanych języków obcych, a także … poczucia humoru.

 

Fragment „Kalkulatora” z wybranymi kryteriami obliczeń.

Fragment „Kalkulatora” z wybranymi kryteriami obliczeń.

 

Autorzy kalkulatora podkreślają, że ma on charakter zabawy i nie należy go traktować zbyt serio. Być może … ja jednak poczułam się dziwnie widząc swoją „dolarową” wartość. Przyszło mi nawet do głowy – „Tylko tyle?!”

Potraktujcie Kalkulator jak quiz z całkiem poważnym podtekstem – żyjemy w zwariowanym świecie, w którym wszystko, absolutnie wszystko, da się przeliczyć na pieniądze. O tempora, o mores!

Tutaj możecie zrobić własne obliczenia.