Dla wielu młodych ludzi, nie tylko absolwentów, znalezienie stałej pracy jest wyzwaniem niemal nie do pokonania. Coraz więcej przedstawicieli pokolenia Y decyduje się, więc na pracę na własny rachunek.

Opcja pracy jako freelancer jeszcze dekadę temu nieco przerażała, dzisiaj coraz częściej staje się koniecznością. Praca na własny rachunek ma (oprócz wad, które wszyscy znamy) także sporo zalet. Daje swobodę czasową i praktycznie nieograniczone zarobki. Jest tylko jeden warunek – trzeba bardzo starannie wybrać branże i zakres usług, które będziemy oferować na rynku.

Jeśli myślisz o pracy jako freelancer – czy wiesz jakie branże, specjalizacje i usługi mają największe szanse powodzenia?

Jeszcze gorące trendy na światowym rynków usług freelancerskich (*) Stanowiska freelancerskie z najlepszymi rokowaniami na przyszłość:

Projektant aplikacji dla systemu operacyjnego Android

Wspomniany raport odnotował ponad 16-procentowy wzrost oferowanych miejsc pracy, w ostatnich kilku miesiącach. Przewiduje się, że następne lata przyniosą kolejny wzrost zapotrzebowania na usługi w zakresie programowania dla Androida.

Programiści aplikacji internetowych:

Liczba freelancerskich miejsc pracy, powiązanych z programowaniem aplikacji internetowych wzrosła w Europie i Stanach o ponad 44 % w ostatnim kwartale. Najwięcej miejsc pracy jest dla freelancerów znających:

  • HTML5 (wzrost ofert o 40%),
  • jQuery (wzrost o 32% ),
  • PHP (wzrost o 19%),
  • CSS i MySQL (wzrost odpowiednio o 18 i 19%).

Projektanci aplikacji i gier dla Facebooka wzrost liczby ofert pracy o 11%.

Specjaliści z zakresu marketingu internetowego:

Najwięcej ofert pracy jest dla freelancerów znających:

  •  WordPress’a (wzrost o prawie 27%).
  • Specjalistów w zakresie projektowania graficznego i interfejsu użytkownika (wzrost o 26%).
  • Równie poszukiwani są graficy komputerowi (od logo firm aż po projektowanie graficzne stron i aplikacji).

Zauważyliście pewnie, że wszystkie wymienione specjalizacje mają ścisłe powiązanie z nowymi technologiami. Rozwój rynku usług freelancerskich coraz wyraźniej rozwija się właśnie w tym kierunku. Dla wszystkich wchodzących na rynek pracy znalezienie zajęcia bez biegłości w nowych technologiach będzie praktycznie niemożliwe.

CBS MoneyWatch podkreśla, że dla młodych pokoleń freelancerów) takie pojęcia, jak flexibility (mobilność zawodowa i umiejętność szybkiego dostosowania się do rynku pracy) jest jednym z nieodłącznych elementów pracy, a z najnowszymi technologiami mają kontakt od dziecka. Wobec tego zmiany zachodzące na rynku pracy dla freelancerów nie będą dla nich większym wyzwaniem.

Czy na globalnym rynku freelancerskim jest też miejsce dla Polaków?

Oczywiście, że tak. Musimy tylko spełnić kilka warunków:

  • Znać kilka języków obcych (to umożliwia komunikacje z kontrahentami z całego świata).
  • Wyjść z ofertą poza Polskę, na przykład ogłaszając się na międzynarodowych portalach dla freelancerów.
  • Unikać specjalizacji, które są mało konkretne (należą do nich wszystkie specjalizacje, tzw. miękkie, czysto humanistyczne). Skomplikowany, globalny rynek pracy płaci dobrze wyłącznie za konkretne „twarde” umiejętności.

(*) Na podstawie raportu – EU Affairs Freelancing

Facebook comments:

comments