Treść pytania: „Jestem nauczycielem z ponad 10-letnim doświadczeniem zawodowym. Rok temu zostałam zwolniona z pracy. Od tej pory bezskutecznie szukam nowego zajęcia. Wysyłałam ponad 150 CV i byłam w nich uczciwa, zawsze pisałam o zwolnieniu.
Niestety, nawet, jeśli dochodzi do rozmowy rekrutacyjnej pracodawcy pytają mnie o powód zwolnienia. Pomimo, że razem ze mną zwolniono ponad 10 osób to ten argument nie przemawia do pracodawców. Wszędzie czuję się jak kandydat drugiej kategorii. Czy i jak mam mówić o swoim zwolnieniu?”

Odpowiedź:

To normalne, że po utracie pracy czujesz złość i rozczarowanie. Pomimo trudności jest jeszcze kilka nowych rozwiązań, które możesz zastosować.

  1. Zrób listę firm, powiedzmy w promieniu 100km, w których chciałabyś pracować.
  2. Na stronach internetowych odszukaj kontakty do osób odpowiedzialnych za rekrutację. Skontaktuj się bezpośrednio z nimi wysyłając papiery aplikacyjne.
  3. Ważne – zawsze na nowo pisz CV i list. Staraj się podkreślić te kompetencje, które mogą być przydatne w firmie.
  4. Nie eksponuj w CV i LM faktu, że zostałaś zwolniona. Jeśli zajdzie taka potrzeba – powiesz o tym na spotkaniu.

Jak mówić o swoim zwolnieniu z pracy?

  1. Weź odpowiedzialność za to, co się stało

Pracodawcy nie poszukują pracowników idealnych. Oczekują raczej, że kandydat do pracy jest osobą odpowiedzialną i świadomą swojej sytuacji zawodowej. Wyjaśnij, że zdajesz sobie sprawę z tego, że straciłaś pracę, między innymi, dlatego że zdaniem pracodawcy Twoje zaangażowanie w pracę było niewystarczające.

  1. Podkreśl fakt, że cała ta przykra sytuacja wiele Cię nauczyła (wcześniej zastanów się nad tym, co chcesz powiedzieć).
  2. Nigdy, pod żadnym pozorem, nie tłumacz się, nie obwiniaj siebie i nie mów źle o poprzednim pracodawcy.
  3. Podkreśl, że zdajesz sobie sprawę, że zwolnienie osłabiło twoją pozycję zawodową i że potrzeba czasu, by ją odbudować. Powiedz, że następna firma, która Cię zatrudni zyska pracownika, który zrobi, co w jego mocy, aby odbudować dobrą opinię na swój temat.

Przede wszystkim jednak – nie poddawaj się! Powodzenia.

Facebook comments:

comments