Dzień dobry

Na ostatniej rozmowie rekrutacyjnej zapytano mnie „Dlaczego tak długo nie mam pracy?” Jak dobrze odpowiadać na to pytanie?

To jest jedno z najtrudniejszych pytań rekrutacyjnych. Zazwyczaj budzi w kandydacie sporo negatywnych emocji i właśnie, dlatego warto wcześniej przygotować sobie odpowiednią odpowiedź.

Najkorzystniej będzie, jeśli Twoja odpowiedź zostanie oparta o CV i maksymalną ilość faktów. Odwołaj się do CV i pokaż, że jest to pierwsza dłuższa przerwa w zatrudnieniu.

Jakie argumenty zadziałają?

  1. Zwróć uwagę, że okres Twoich kłopotów ze znalezieniem pracy pokrywa się z najpoważniejszym kryzysem ekonomicznym w Europie od wielu lat.
  2. Przyznaj, że do tej pory poszukiwałeś pracy „po omacku”, ponieważ nikt nie uczy bezrobotnych jak radzić sobie z przedłużającym się bezrobociem.
  3. Zwróć uwagę, ze zbyt późno zorientowałeś się, że współcześnie prowadzone rekrutacje praktycznie w całości przeniosły się do sieci i zbyt późno zadbałeś o swój zawodowy wizerunek w sieci. Głownie, dlatego, że nowoczesne techniki poszukiwania pracy były ci do tej pory zupełnie obce.

Co jeszcze możesz zrobić?

Spróbuj zmienić temat. Zadaj przygotowane wcześniej pytania o pracę, na którą aplikujesz. Zapytaj o zakres obowiązków i o wyjątkowe kompetencje, jakich poszukuje pracodawca. Zapytaj, jakie są Twoje szanse na zatrudnienie. Tego typu pytania pomogą Ci odwrócić uwagę od kłopotliwego pytania.

Facebook comments:

comments