Dlaczego tak długo byłeś bez pracy?

Dlaczego tak długo byłeś bez pracy?

Dzień dobry

Na ostatniej rozmowie rekrutacyjnej zapytano mnie „Dlaczego tak długo nie mam pracy?” Jak dobrze odpowiadać na to pytanie?

To jest jedno z najtrudniejszych pytań rekrutacyjnych. Zazwyczaj budzi w kandydacie sporo negatywnych emocji i właśnie, dlatego warto wcześniej przygotować sobie odpowiednią odpowiedź.

Najkorzystniej będzie, jeśli Twoja odpowiedź zostanie oparta o CV i maksymalną ilość faktów. Odwołaj się do CV i pokaż, że jest to pierwsza dłuższa przerwa w zatrudnieniu.

Jakie argumenty zadziałają?

  1. Zwróć uwagę, że okres Twoich kłopotów ze znalezieniem pracy pokrywa się z najpoważniejszym kryzysem ekonomicznym w Europie od wielu lat.
  2. Przyznaj, że do tej pory poszukiwałeś pracy „po omacku”, ponieważ nikt nie uczy bezrobotnych jak radzić sobie z przedłużającym się bezrobociem.
  3. Zwróć uwagę, ze zbyt późno zorientowałeś się, że współcześnie prowadzone rekrutacje praktycznie w całości przeniosły się do sieci i zbyt późno zadbałeś o swój zawodowy wizerunek w sieci. Głownie, dlatego, że nowoczesne techniki poszukiwania pracy były ci do tej pory zupełnie obce.

Co jeszcze możesz zrobić?

Spróbuj zmienić temat. Zadaj przygotowane wcześniej pytania o pracę, na którą aplikujesz. Zapytaj o zakres obowiązków i o wyjątkowe kompetencje, jakich poszukuje pracodawca. Zapytaj, jakie są Twoje szanse na zatrudnienie. Tego typu pytania pomogą Ci odwrócić uwagę od kłopotliwego pytania.