Większość kandydatów oczekuje, że po rozmowie rekrutacyjnej telefon odezwie się niemalże natychmiast. Tymczasem zdarza się, że milczy nawet przez kilka miesięcy. Co  tym czasie może zrobić kandydat, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie?

 

Na początek pozwólcie, że wyjaśnimy jedną ważną kwestię – rekrutacja jest ważna i dla firm i dla samych kandydatów. Jednak dla obu stron różni się stopniem tej ważności. O ile, dla poszukujących pracy decyduje, np. o bezpieczeństwie finansowym i jakości życia, o tyle dla firm jest zazwyczaj jednym z wielu prowadzonych projektów.
Z  tych różnic w nastawieniu wynika większość nieporozumień i różnych oczekiwań wobec sprawności przeprowadzanych rekrutacji. Kandydaci się naturalnie się niecierpliwią, firmy często odkładają decyzje w czasie.

Co może zrobić kandydat, aby czas oczekiwania na odpowiedź nie był tak bardzo męczący?

  1. Jeśli rekrutację prowadzi tzw head hunter, czyli rekruter zewnętrzny – możesz zadzwonić po kilku dniach i zapytać jak ocenia Twoje szanse na zatrudnienie? Rekruter wie, jakie konkretne wymagania ma klient i jak wyglądają Twoje kompetencje w porównaniu z innymi kandydatami.
  2. Postaraj się wykorzystać czas oczekiwania na to, by przygotować się do kolejnego etapu. Na przykład do negocjacji finansowych i rozmowy o zasadach zatrudnienia.
  3. Nie przestawaj wysyłać aplikacji na inne stanowiska pracy.
  4. Pamiętaj, aby po spotkaniu wysłać maila z podziękowaniem za spotkanie do wszystkich członków komisji rekrutacyjnej (jeśli taka była) lub tylko do rekrutera. Ten prosty zabieg pozwoli Ci na przypomnienie swojego nazwiska.

Przykład maila z podziękowaniem za spotkanie:

Dzień dobry
Dziękuję za czas, który Pan(i) poświęcił mi dzisiaj i za bardzo ciekawe spotkanie.
Zdaję sobie sprawę, że z racji ograniczonego czasu nie udało się nam wyczerpać tematu mojej przydatności na stanowisku (podaj nazwę stanowiska).
Pozwalam sobie załączyć krótki dokument, w którym opisuję, w jaki sposób moje doświadczenie i umiejętności mogą przyczynić się do rozwoju firmy. (Wypisz w punktach, co pożytecznego możesz wnieść do firmy, jeśli zostaniesz zatrudniony. Uwaga – dokument nie powinien być dłuższy niż jedna strona)
Z poważaniem (twój podpis, numer telefonu)

Czego nie wolno robić czekając na odpowiedź?

  1. Rezygnować z dotychczasowej pracy.
  2. Negocjować podwyżki z aktualnym pracodawcą, grożąc odejściem.
  3. Codziennie dzwonić do rekrutera lub firmy zatrudniającej z pytaniem, kiedy będą wyniki rekrutacji.

Zamiast zakończenia

Brak odpowiedzi ze strony Firmy, po rozmowie, jest frustrujący tym bardziej, im bardziej zależy nam na pracy. Szczerze mówiąc, jeśli firma lub rekruter zewnętrzny nie zadaje sobie trudu, by wysłać krótką informację o efektach rozmowy – świadczy to jak najgorzej i o Firmie i o samym rekruterze. Kandydaci zadali sobie wiele trudu, by przygotować aplikację i przejść rozmowę, zasługują na odpowiedź choćby przez szacunek i grzeczność.

 

Jaka jest Wasza opinia – czy po przebytej rekrutacji telefon z informacją powinien być obowiązkiem firmy? Jakie macie doświadczenia – czy rekruterzy i firmy dają znać jak poszła Wam rozmowa rekrutacyjna?

 

Facebook comments:

comments