Coraz więcej maili wyświetla się na ekranach telefonów, nie na monitorach komputerów. Telefon ma mniej miejsca na tekst i przedstawienie celu wiadomości. Jak napisać maila odpowiedzi na ofertę pracy i przykuć uwagę rekrutera?

Zasada pierwsza: Przejrzysty nagłówek

Tradycyjna, typowa skrzynka ma w nagłówku miejsce na około 60 znaków. Ekran telefonu wyświetla zaledwie 25 do 30 znaków. Dlatego tak ważne jest, aby krótko i precyzyjnie opisać cel i temat maila.

Na przykład – Odpowiedź na ofertę pracy (tu podać kod oferty)

Zasada druga: Najważniejsze informacje umieść na początku maila

Rekruterzy, którzy czytają maile przez telefon, szukają informacji kluczowych już na początku wiadomości. Już w pierwszym zdaniu przedstaw siebie i swój profil zawodowy. To pozwala rekruterowi na szybką ocenę przydatności Twojego maila i decyduje o tym, czy Twoja aplikacja zostanie przeczytana w całości.

Na przykład – Marketing Manager z 8-mio letnim doświadczeniem zawodowym szuka pracy w branży (tu wstaw odpowiednie).

Zasada trzecia – Mail musi krótki

Z reguły nie dłuższy niż 3, maksymalnie 4 zdania. Trzeba zawrzeć w nich wszystkie informacje kluczowe dla stanowiska pracy i odesłać do załącznika z CV i listem motywacyjnym.

Zasada czwarta – Mail musi być jasny i konkretny

Pisz prostymi zdaniami. Jasno określ cel maila, stanowisko na które aplikujesz i kluczowe informacje o Tobie jako pracowniku. Rekruterzy średnio poświęcają na lekturę maila około 6-ciu sekund – dlatego tak ważne jest, aby krótko i przejrzyście przedstawić swoją kandydaturę.

Zasada piąta – Użyj słów-kluczy

Podczas rekrutacji wykorzystuje się tzw. programy skanujące, które pozwalają na zarządzanie aplikacjami (i e-mailami). W ten sposób porządkuje się nadesłane CV i segreguje pod względem trafności i spełniania kryteriów. Dlatego tak ważne jest, żeby już w mailu używać poprawnych słów-kluczy. Jak je rozpoznać? Słowa klucze najczęściej znajdują się w ofercie pracy. Są nimi – nazwa stanowiska, wymiar doświadczenia zawodowego, rodzaj wykształcenia, znajomość języka. Jeśli już w mailu pominie się słowa-klucze, mail i aplikacja nie przejdzie pierwszej weryfikacji.

Przed wysłaniem upewnij się:

  • Czy wypełniłeś rubrykę „Temat”?
  • Czy w temacie napisałeś, jakiego stanowiska dotyczy Twoja odpowiedź?
  • Czy zamieściłeś symbol rekrutacji?
  • Czy przeczytałeś maila przed wysłaniem?
  • Czy sprawdziłeś załączniki?
  • Czy mail adresata jest napisany poprawnie?
  • Czy zachowałeś kopię i potwierdzenie wysłania maila?

Facebook comments:

comments