Kiedy rynek pracy nie jest w najlepszej kondycji nie warto bez ważnego powodu zmieniać pracy. Nawet, jeśli dotychczasowe zajęcie nie jest idealne. Trudną sytuację na rynku trzeba po prostu przeczekać. Przyjrzyjmy się nielicznym powodom, które uzasadniają zmianę pracy w trudnych czasach.

Dobre powody do zmiany pracy:

1. Oferta lepszego zatrudnienia

To sytuacja idealna, obarczona niewielkim ryzykiem. Ważne jest jednak, aby dotychczasowego pracodawcę poinformować o planach odejścia już po podpisaniu kontraktu w nowym miejscu pracy.

2. Rozpoczęcie własnej działalności

Jeśli zawsze marzyłeś o własnej firmie i pracy bez szefa. Jeśli udało Ci się odłożyć pieniądze na start. Jeśli masz szczegółowy biznes plan i dokładnie wiesz, co i w jakiej branży chcesz robić – nie czekaj. Im szybciej zaczniesz pracę na własny rachunek, tym szybciej dowiesz się, czy podjąłeś właściwą decyzję.

3. Niedopasowanie i złe samopoczucie w dotychczasowym miejscu pracy.

Jeśli czujesz, że nie spełniasz się w dotychczasowej pracy, nie masz warunków do rozwoju. Jeśli stałeś się ofiarą mobbingu lub kiepskiego zarządzania – to są powody odejścia.

4. Wznowienie lub rozpoczęcie edukacji

Jeśli zastanawiasz się nad zmianą zawodu, marzysz o awansie lub chcesz się rozwijać, a brakuje Ci kompetencji i przygotowania – warto rozważyć rozpoczęcie nowych studiów lub kursów zawodowych. W przypadku, jeśli edukacja wymaga całodniowego zaangażowania – to jest to powód do odejścia z pracy

5. Praca źle wpływa na twoje zdrowie

Jeśli poziom stresu, którego stale doświadczasz w pracy niekorzystnie wpływa na Twoje zdrowie, to jest to jednoznaczny sygnał do zmiany pracy.

Symptomy nie radzenia sobie ze stresem w pracy:

Jak stres wpływa na

Ciało

Nastrój

Zachowanie

 • Przewlekłe bóle głowy
 • Napięcia i bóle mięśni
 • Bóle karku
 • Długotrwałe zmęczenie fizyczne
 • Kłopoty żołądkowe
 • Kłopoty ze snem
 • Złość
 • Długotrwałe przygnębienie
 • Brak motywacji do pracy
 • Poirytowanie, brak cierpliwości
 • Smutek i depresja
 • Uzależnienie od alkoholu, narkotyków lub palenia
 • Brak opanowania w zachowaniu
 • Zaburzone kontakty towarzyskie
 • Reakcje niewspółmierne do sytuacji (płaczliwość, wpadanie w złość, kłopoty z komunikacją międzyludzką)

Czy warto często zmieniać pracę?

Opinie rekruterów, analityków rynku pracy i specjalistów HR są podzielone. Część z nich mówi, że stałą wartością na rynku jest dobre CV. Dobre w takim sensie, że każda zmiana pracy jest przemyślana i jest rodzajem awansu – albo w zakresie awansu pionowego (na wyższe stanowisko) albo poziomego (w zakresie nowych, atrakcyjniejszych obowiązków i uprawnień). Dobre CV to również takie, które nie zawiera przerw w zatrudnieniu dłuższych niż pół roku i częstych zmian zawodów i branż.

Zwolennicy częstych zmian pracy podkreślają, że po kryzysie w 2008 roku warunki na rynkach pracy bardzo się skomplikowały i średni czas pozostawania w jednym miejscu pracy wynosi nieco ponad 4 lata.

W żargonie rekruterskim osoby, które często zmieniają pracę nazywa się „skoczkami”. Rekruterzy i osoby odpowiedzialne za zatrudnienie najczęściej podchodzą do nich z dystansem i obawami. Pracodawcy niechętnie inwestują w pracowników, którzy nie sa gotowi zostać w firmie, co najmniej 5 lat. Jeśli tak spojrzeć na pokusę zmiany pracy przed upływem 5 lat – to jest to decyzja dość ryzykowna.

Dodajmy jeszcze, że z badań Instytutu Gallupa wynika, że częste zmiany pracy uchodzą na sucho absolwentom i pracownikom do 28 roku życia. Skoczkowanie w tej grupie wiekowej tłumaczy się potrzebą odnalezienia się w życiu zawodowym. Znacznie mniej przychylnie pracodawcy patrzą na skoczkowanie specjalistów i osób z dużym doświadczeniem zawodowym. Po 30-tym roku życia częste zmiany pracy, pracodawcy traktują jak brak lojalności wobec firmy i niechętnie zatrudniają osoby z CV pełnym zmian.

Facebook comments:

comments