Test – Czy w pracy kierujesz się etyką?

Test – Czy w pracy kierujesz się etyką?

„Prawdziwy charakter człowieka ujawnia się, kiedy jesteśmy pewni, że nikt nie przyłapie nas na gorącym uczynku.” – Thomas Babington Macaulay

Instrukcja

Przeczytaj uważnie wszystkie polecenia i wybierz tę opcję, która najtrafniej Cię opisuje.


Przez pomyłkę trafiły do Ciebie teczki z danymi osobowymi (w tym poziomy zarobków, adresy, dane o zdrowiu, zestawienia ocen jakości pracy). Co zrobisz?

 1. Natychmiast oddajesz akta do działu HR.
 2. Przeglądasz tylko informacje o sobie.
 3. Uważnie czytasz wszystkie dostępne dane i robisz staranne notatki.

Spóźniłeś się do pracy i na ważne spotkanie, bo poprzedniego dnia zbyt dobrze się bawiłeś.

 1. Dzwonisz, żeby uprzedzić członków zespołu, że spóźnisz się o godzinę i prosisz, żeby nie czekali na Ciebie ze spotkaniem.
 2. Spóźniasz się i liczysz na to, że nikt tego nie zauważy.
 3. Spóźniasz się i głośno opowiadasz o wymyślonym, straszliwym wypadku, którego byłeś świadkiem.

Od miesięcy nie miałeś wolnego dnia, jesteś lekko przeziębiony, niedospany i bardzo zmęczony. Planujesz nie przyjść następnego dnia do pracy.

 1. Po południu idziesz do szefa i uprzedzasz, że jutro zostaniesz w domu, żeby trochę odpocząć.
 2. Wyolbrzymiasz chorobę, udajesz kaszel i tuż przed wyjściem z pracy mówisz szefowi, że jesteś tak chory, że następnego dnia musisz zostać w domu.
 3. Czekasz do następnego dnia rano. Dzwonisz do pracy na tyle wcześnie, żeby mieć pewność, że szefa jeszcze nie ma i zostawiasz wiadomość o tym, że nie będzie Cię w pracy.

W samym środku wyjątkowo nudnego spotkania biznesowego, dochodzisz do wniosku, że marnujesz czas i więcej pożytku będzie, jeśli wrócisz do pracy przy biurku. Co robisz?

 1. Zaciskasz zęby i zostajesz, bo niegrzecznie byłoby tak po prostu wyjść.
 2. Udajesz, że dostałeś pilnego e-maila i natychmiast musisz wrócić do biurka.
 3. Planujesz natychmiast po zakończeniu spotkania, odreagować nudy przy kawie w firmowym barku i sprawdzaniu, co nowego słychać na Facebooku.

Odkryłeś, że zamężna koleżanka z pracy ma biurowy romans. Co robisz?

 1. Udajesz, że o niczym nie wiesz.
 2. Mówisz o tym najlepszemu biurowemu koledze (koleżance), bo jesteś pewien, że nie zdradzi tajemnicy.
 3. Dzielisz się informacją z każdym, kto chce słuchać.

Właśnie przyjąłeś ofertę pracy w nowej firmie. W starym miejscu został ci zaledwie miesiąc. Tymczasem Twój szef wzywa cię na rozmowę i mówi, że twój dział przejdzie restrukturyzację, a Ciebie czeka awans i tym samym odegrasz kluczową rolę w jego planach. To jednak nie zmienia Twojej decyzji o odejściu. Co zrobisz?

 1. Informujesz szefa, że niestety nie możesz spełnić jego planów, bo pracujesz w firmie jeszcze tylko przez miesiąc.
 2. Póki, co milczysz. Wręczysz mu wypowiedzenie zgodnie z procedurami za dwa tygodnie i nie martwisz się tym, że blokujesz planowane zmiany w dziale.
 3. Bierzesz urlop na ostatnie dwa tygodnie, czekasz do ostatniego dnia i żegnając szefa mówisz, że cieszysz się, że mogłeś go poznać.

Tego dnia doświadczyłeś na własnej skórze w jak fatalnym humorze jest szef. Tymczasem twój kolega mówi ci, że wybiera się na rozmowę prosić o potrojenie swojej pensji. Wiesz, jak fatalny jest to pomysł, i że dla kolegi może skończyć się zwolnieniem z pracy.

 1. Delikatnie sugerujesz koledze, żeby jeszcze raz przemyślał dzisiejszą wizytę u szefa i wysokość oczekiwań finansowych.
 2. Nie robisz nic, bo nie chcesz się angażować w nie swoje sprawy.
 3. Odsyłasz kolegę do szefa pomimo, że dobrze wiesz, że dzisiejsza rozmowa o podwyżce skończy się dla kolegi zwolnieniem z pracy.

Jest Wigilia, godzina 15.00. Twoje biuro jest puste. Telefon nie dzwoni, nie przychodzą e-maile. Powinieneś zostać w pracy do 17.00. Co robisz?

 1. Zostajesz do końca, bo na tym polega twoja praca.
 2. Czekasz jeszcze 30 minut i wychodzisz.
 3. Nic z tych rzeczy – od południa jesteś już w domu.

Przełożonemu bardzo podobają się twoje pomysły. Zamierza nie tylko wprowadzić je w życie, ale jeszcze nagrodzić cię wysoką premią. Kłopot polega na tym, że pomysły nie są Twoje, usłyszałeś je od koleżanki z sąsiedniego działu. Co zrobisz?

 1. Mówisz prawdę i prosisz szefa o uwzględnienie koleżanki przy pracy nad projektem i nagradzaniu.
 2. Modlisz się, żeby kłamstwo się nie wydało, ale nie masz pojęcia jak powiedzieć szefowi prawdę.
 3. Bez skrupułów przyjmujesz nagrodę i zaczynasz planowo oczerniać autorkę pomysłu, tak by doprowadzić do jej zwolnienia.
Rozwiązanie
Punktacja i wyniki

Wszystkie lub większość odpowiedzi „A”

Jesteś wzorem etyki w pracy. Gratulacje!

W każdych okolicznościach starasz się zachowywać etycznie i uczciwie. Możesz być mentorem i dobrą duszą zespołu.

Wszystkie lub większość odpowiedzi “B”

Warto nad sobą popracować.

Nie jest perfekcyjnie, ale przecież mogło być znacznie gorzej. Warto nad sobą pracować – na początek zastanów się zawsze zanim zachowasz się nie fair w pracy.

Wszystkie lub większość odpowiedzi „C”

No cóż – nie jesteś ideałem.

Zdecydowanie zbyt często zdarzają ci się zachowania nieetyczne w pracy. Lekceważysz przełożonych, współpracowników, zadania i obowiązki. Zdecydowanie nie szanujesz swojej pracy. Niebezpieczeństwo polega na tym, że tego typu zachowania mogą zrujnować ci karierę, opinię i nazwisko. Postaraj się za wszelką cenę odzyskać kontrolę nad swoim podejściem do obowiązków lub prędzej czy później wpadniesz w kłopoty, z których nie będzie wyjścia.

 

(*) Autor testu; Anthony Balderrama, CareerBuilder.com