Zadania typu in in tray (in the basket) należą do najczęściej wykorzystywanych podczas rekrutacji metodą Assesment Centre. Co trzeba umieć żeby przejść przez nie z sukcesem?
Zadania typu „in tray” sprawiają kandydatom sporo kłopotów. Przede wszystkim dlatego, że…. . są zaskakujące. Nagromadzenie danych w instrukcji i krótki czas wykonania mają na celu zdezorientowanie kandydata i podniesienie poziomu stresu. Jedynym sposobem na przejście z sukcesem zadań typu „in tray” jest ich wcześniejsze wielokrotne przećwiczenie.
Aby było bez niespodzianek….
Testy typu in tray składają się najczęściej z jednej lub kilku instrukcji z poleceniami do wykonania w możliwie krótkim czasie. Podczas testu sprawdza się określone zastawy kompetencji wymaganych w pracy. Należą do nich:
- Umiejętność planowania pracy.
- Podejmowanie decyzji.
- Umiejętność ustawiania priorytetów.
- Kompetencje związane z zarządzaniem.
- Ocena sytuacji.
- Analiza danych.
- Szybkość i dokładność pracy.
- Umiejętność pracy w stresie i pod presja czasu.
Najczęściej stosuje się się format in-tray składający się z dwóch elementów:
- Pierwsza część sprawdza umiejętność szybkiego czytania z jednoczesnym zrozumieniem i analizą danych w tekście.
- Druga polega na szybkiej odpowiedzi na zestaw pytań wielokrotnego wyboru powiązanych z instrukcją.
W rekrutacjach na stanowiska wymagające szybkiego podejmowania trafnych decyzji w warunkach stresu stosuje się format, który składa się z 15 do maksymalnie 35 poleceń i prosi się kandydatów o:
- Podjęcie decyzji, które polecenia są najważniejsze do wykonania.
- Opisanie jakie będą skutki wyboru tych, a nie innych poleceń
- Odpowiedz na zestaw 12 do maksymalnie 24 pytań wielokrotnego wyboru powiązanych z instrukcja.
- Uzasadnienie przed asesorem podjętych wcześniej decyzji.
Jak wyglądają instrukcje w zadaniach typu in tray?
Instrukcje to scenariusze z opisaną sytuacją powiązaną z zawodem i stanowiskiem, na które odbywa się rekrutacja. Najpopularniejsze typy scenariuszy to:
- Wracasz z długiej nieobecności w pracy. Tuż po powrocie, późnym wieczorem, przychodzi wiadomość z poleceniami do wykonania natychmiast.
- Jesteś w pracy ostatni dzień przed długim urlopem. Późnym popołudniem odbierasz wiadomość, że z powodu nagłej nieobecności szefa musisz zaplanować pracę działu np. sprzedaży na następne dwa tygodnie.
Aby utrudnić zadanie do scenariuszy dodaje się zestawy maili z poleceniami, memoranda, raporty, treści telefonów, wezwania na spotkania. W przypadku rekrutacji na wyższe stanowiska kierownicze zadania typu „in-tray” mogą trwać nawet kilka godzin.
Co podlega ocenie?
Kryteria oceny zmieniają się i zależą od wymagań stawianych wobec kandydatów na konkretne stanowiska. Jest zaledwie kilka stałych elementów, na które Asesorzy zwracają szczególną uwagę:
- Poprawna diagnoza problemu i zrozumienie opisanej sytuacji.
- Zrozumienie przekazu pisemnego i szybka analiza danych.
- Efektywność podejmowanych działań i podjętych decyzji.
- Szybkość analizowania danych i podejmowania decyzji.
Zadania typu in-tray są bardzo trudne. Prawie niemożliwe jest wykonanie ich w całości. Zabieg nagromadzenia danych tylko pozornie jest bez sensu. Asesorzy oceniają również reakcje kandydatów na brak czasu, stres i przeciążenie obowiązkami. Dlatego właśnie często zachowanie i wyważone, opanowane reakcje kandydatów decydują o sukcesie w rekrutacjach metodą Assessment Centre.
Zobacz przykład instrukcji typu in-tray.