Holandia to mały kraj z bardzo silną ekonomią i dużymi szansami na karierę. Holandia cieszy się jednym z najniższych poziomów bezrobocia w UE i jedną z najszerszych ofert pracy i rozwoju dla obcokrajowców.

O Holandii

Holandia – kraj położony w zachodniej części Europy nad Morzem Północnym, które oblewa ją od północy i zachodu. Graniczy na południu z Belgią oraz na wschodzie z Niemcami (obecne granice wytyczono w roku 1839). Jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ i NATO. Stolica kraju – Amsterdam (stolica konstytucyjna) i Haga (stolica administracyjna).

Ustrój polityczny – monarchia parlamentarna. Języki urzędowe – niderlandzki i fryzyjski (jako drugi język we Fryzji). Głowa państwa – król. Szef rządu – premier.
Jednostka monetarna – 1 euro = 100 centów. Wstąpienie do UE – 25 marca 1957. Domena internetowa – nl. Kod samochodowy – NL. Kod telefoniczny – +31.

W Holandii swoją siedzibę ma Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, Międzynarodowy Trybunał Karny oraz Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii.

Rynek pracy w Holandii

Największym i najbardziej dochodowym sektorem gospodarki holenderskiej są usługi biznesowe, które generują największe przychody do budżetu państwa. Usługi pokrywają prawie 80% holenderskiego rynku pracy. Do najważniejszych należą: transport, usługi finansowe i usługi dla biznesu.

Bardzo ważną gałęzią gospodarki jest rolnictwo, produkcja żywności i hodowla roślin. Holandia jest również największym w Europie producentem gazu ziemnego. Na terenie Holandii mają swoje siedziby największe światowe firmy chemiczne.

Jak znaleźć pracę w Holandii

Stosunkowo najłatwiej znaleźć pracę w następujących zawodach:

 • Lekarze, pielęgniarki,
 • Stoczniowcy,
 • Marynarze, rybacy, sternicy,
 • Inżynierowie budowlani,
 • Wykwalifikowani robotnicy budowlani,
 • Kierowcy, zwłaszcza kierowcy międzynarodowi,
 • Rzeźnicy.

W pracach sezonowych najczęściej poszukuje się:

 • Ogrodników (do uprawy kwiatów),
 • Pracowników rolni (zbiory warzyw),
 • Wykwalifikowanych robotników budowlanych.

Holenderskie Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych podaje, że Polacy przyjeżdżający do pracy to w większości osoby młode, ze średnim lub wyższym wykształceniem, z co najmniej podstawową znajomością języka niemieckiego lub angielskiego, gotowe do podjęcia pracy poniżej swoich kwalifikacji.

Zarobki w zawodach nie wymagających kwalifikacji specjalistycznych w Holandii kształtują się następująco (uwaga są to wartości orientacyjne):

 • Sprzątaczki (wykształcenie średnie, podstawowa znajomość języka niemieckiego lub angielskiego, praca 48 godzin tygodniowo) – około 350 euro tygodniowo.
 • Pracownicy rolni (wykształcenie średnie rolnicze, podstawowa znajomość języków angielskiego lub niemieckiego; praca na akord) – około 600 euro tygodniowo.
 • Elektrycy – (wykształcenie zawodowe, komunikatywna znajomość niemieckiego lub angielskiego, praca 40 godzin tygodniowo) – około 450 euro tygodniowo.
 • Hydraulicy – (wykształcenie zawodowe, komunikatywna znajomośc angielskiego lub niemieckiego, praca 49 godzin tygodniowo) – około 500 euro tygodniowo.
 • Glazurnicy – ( wykształcenie średnie, dobra znajomość holenderskiego, czas pracy od 40 do 60 godzin tygodniowo) – około 1500 euro tygodniowo.

Do najpopularniejszych holenderskich portali z ogłoszeniami o wakatach należą:

Praktyki i zdobywanie doświadczenia zawodowego

W Holandii istnieje wiele możliwości odbycia praktyk i zdobycia doświadczenia zawodowego. Mają tu swoje siedziby międzynarodowe koncerny takie jak – Royal Dutch/Shell Group, Phillips, Unilever, Heineken and ING Group.

Philips proponuje cykliczne praktyki. Informacje szczegółowe można znaleźć na stronie:

www.philips.nl/en/a-w/careers/homepage.html

Informacje o praktykach w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości można znaleźć na stronie:

rymszewicz.eu/praktyki-w-trybunale-sprawiedliwosci-ue/

Informacje o praktykach dla studentów kierunków biznesowych i ekonomicznych:

www.aiesec.nl/

Informacje o praktykach dla studentów kierunków ścisłych i politechnicznych:

www.iaeste.nl/

Wymagania językowe

W Holandii bardzo łatwo można porozumieć się po angielsku lub niemiecku. Jednak w pracy, już od początku, wymagana jest chociaż podstawowa znajomość języka holenderskiego.

Wizy i pozwolenia na pracę

Obywatele krajów członkowskich UE , zgodnie z obowiązującym prawem, mogą:

 1. Swobodnie przenieść się do innego kraju zrzeszonego i podjąć pracę bez specjalnych pozwoleń.
 2. Cieszyć się pełnią praw do zatrudnienia, ubezpieczeń, ochrony zdrowia i mienia i zasad opodatkowania.
 3. Pozostać w obcym kraju, nawet po zakończeniu kontraktu zatrudnieniowego.

Więcej informacji o zasadach zatrudnienia można znaleźć na stronach:

Facebook comments:

comments