newsweek.pl 29.05.2018

„No, ale za przeproszeniem, od czego są asystentki?” Takie pytanie padło w skandalicznej, szeroko komentowanej dyskusji na LinkedIn. Zadał je Jakub G. z wykształcenia psycholog. Wszystko to w ramach dyskusji, która kilka dni temu rozgrzała cały polski internet. Bo niesmak po popisach pozostał do dziś.

Dla przypomnienia – pewien Członek Zarządu chciał „oddać” asystentkę, a pewien Demand Planner dociekliwie dopytywał „czy dobrze bzyka?”. Prostactwo tej rozmowy rozpaliło Internet. Mnożą się artykuły i komentarze. Szkoda tylko, że większość z nich ślepo podąża za starym prawem przyrody – barany zawsze chadzają stadami – i nie chce zobaczyć poważnego problemu, subtelnie ukrytego pod aferą z bzykaniem.

Kim jest sekretarka, kim jest asystentka?

Oba zawody mają klasyfikację ustawową i długą tradycję na rynku pracy. W przeciwieństwie do demand plannera znajdziecie je w ministerialnej „Klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy”. (Dz.U z dn. 28.08.2014r. poz. 1145 z późn. zm.).
Międzynarodowe wymagania zawodowe wobec asystentek i asystentów (w Europie i Stanach na stanowiskach pracują również mężczyźni) są równie imponujące jak tradycja profesji.

Oprócz znajomości kilku języków obcych, wymaga się ukończenia kursów przygotowujących. W praktyce, najlepsi pracodawcy często oferują zatrudnienie absolwentom kierunku administracja na wydziałach Prawa i Administracji lub kandydatom z dyplomem PA (Secretary and Personal Assistant). W zestawie wymagań wstępnych mamy również biegłą znajomość pakietu MS Office oraz systemów ERP (Enterprise Resource Planning). Od profesjonalnej asystentki oczekuje się również podstaw wiedzy w zakresie budżetowania, systemów płacowych, planowania pracy, obsługi klienta i płynności w pracy z procedurami. Dobra asystentka jest opanowana, dobrze działa pod presją czasu, w warunkach stresu. Jest wielozadaniowa. Wybitnie zorganizowana. Umie ustawiać priorytety w pracy własnej i osoby, której asystuje. Dobra asystentka (lub asystent) ma rozwinięte zdolności analityczne, umie szybko rozwiązywać problemy. Jest dokładna, komunikatywna, cierpliwa i dyskretna. Do wymagań należy dodać umiejętność bezwzrokowego pisania na klawiaturze, w kilku językach i będą to z grubsza najważniejsze kompetencje na stanowisku.

Europejskie zarobki na posadach asystenckich wahają się pomiędzy 2 000 euro (minimalna pensja na kontraktach czasowych) aż po 5 000 euro miesięcznie na umowach o pracę. Do pełnego obrazu brakuje informacji, że rekrutacje asystentów od wielu lat należą do najtrudniejszych dla rekrutera. Popyt na profesję niezmiennie przewyższa podaż i póki co niewiele wskazuje, by coś miało się zmienić.

Czy asystentki „są od seksu?”

Jeśli zestawi się wymagania dojrzałych rynków pracy, wobec grupy zawodów asystenckich, z pełnymi pogardy komentarzami o oddawaniu jak zwierzaka w dobre ręce, bzykaniu i uwagą, że asystentki „są od seksu”, to aż ciśnie się na usta wielka wątpliwość. Jak to możliwe, ze jedno z najtrudniejszych i tak ważnych stanowisk w Polsce kojarzy się tylko z seksem?

Pewnie odpowiedz tkwi w wieloletnich przekonaniach, że polski szef nie musi być poliglotą, byle znał się na sprzedaży? Zatrudni się studentkę, koniecznie filologii. Nie musi być profesjonalistką, byle zgrabnie tuszowała, nie tylko językowe, braki przełożonego.

Druga przyczyna sięga zamierzchłych czasów początków transformacji, kiedy to obcojęzyczni menadżerowie przyjeżdżali do Polski jak na niekończące się balangi z firmowym seksem w pakiecie. Mentalność załatwiania ważnych kontraktów przy wódce, w towarzystwie atrakcyjnej asystentki gdzieniegdzie pokutuje do dzisiaj.
I może, dlatego wśród irracjonalnych (często wypowiadanych wprost) wymagań znajdują się krótkie spódnice, wysokie obcasy i pełna dyspozycyjność po godzinach. Może, dlatego na firmowych korytarzach regularnie słyszy się menadżerskie przechwałki, która z koleżanek jest chętna i jak dobrze radzi sobie po pracy. Najkrócej mówiąc – firmy przymykają oko na seksizm, kariery przez łóżko i molestowanie seksualne.

A kiedy pojawiają się nieczęste skargi poszkodowanych są albo wyśmiewane, albo po czasie, z bólem wprowadza się procedury antydyskryminacyjne. Najczęściej jest jednak tak, że ofiarami nadużyć padają skrzywdzeni, których zwalnia się pod byle pretekstem.

Wróćmy na chwile, do problemu, który obnażyła internetowa afera z bzykaniem. Zastanawiam się, co robią działy HR, aby chronić pracowników niższych i średnich szczebli przed mobbingiem i molestowaniem seksualnym? Czy i jaką karę poniesie Demand Planner (podpisany stanowiskiem z nazwą firmy) za publiczne opinie dyskryminujące ze względu na płeć i łamanie Kodeksu Pracy? Jaka kara spotka resztę rozmówców, którzy z taką samą pasją konkurowali w komentarzach pełnych seksizmu, dyskryminacji i pogardy dla podwładnych? Która z firm zatrudniających wątpliwych bohaterów odważy się na wprowadzenie systemu procedur piętnujących dyskryminacje i czy poda ten fakt do publicznej wiadomości?

Lepiej zdać się na profesjonalistki

Bezpłatna rada dla wszystkich managerów i „plannerów”, którym asystentki i asystenci kojarzą się z darmowym seksem. To również wskazanie dla tych, którzy lubią po godzinach rozładować napięcie z podwładnym.

Stwórzcie stanowiska „sex-emergency”. Dajcie angaż profesjonalnym prostytutkom. Ten najstarszy, najbardziej krzywdzący, niesprawiedliwy, wymagający i opresyjny zawód świata doceni stałą pracę. Zatrudniając zawodowców zapewnicie kobietom i mężczyznom (jeśli ktoś woli) pewne zarobki, ubezpieczenie i opiekę medyczną. Dacie bezpieczeństwo i prawo do emerytury. Zaoferujecie szansę na przyszłość.

Tak będzie uczciwie i fair dla obu stron. Jasny, klarowny układ. Bez staropolskiej hipokryzji i seksizmu. Zapłacicie solidne 38 104 złote brutto miesięcznie, tyle według najnowszego raportu firmy Sedlak&Sedlak średnio zarabia się w tym zawodzie pracując 22 noce w miesiącu. Przy takich kosztach utrzymania stanowiska szacunek do człowieka, zapewne, przyjdzie wam z mniejszym trudem.

Facebook comments:

comments