Według badań psychologów każdy z nas śni. Śnimy przeciętnie do pięciu razy w ciągu nocy, z tym, że większość z tych snów po prostu zapominamy. Z ankiet wynika, że ponad 50% wszystkich naszych snów dotyczy … pracy. Dlaczego śnimy o pracy i jakie jest znaczenie tych snów?

Sny o pracy zazwyczaj są sygnałem, że w zawodowym życiu realnym nie czujemy się pewnie i że czegoś wyraźnie sie obawiamy. Lauri Quinn Loewenberg, autor książki – Dream on It: Unlock Your Dreams, Change Your Life, pisze że sny o pracy są rodzajem wskazówki – czego brak nam w pracy. Czy się w niej realizujemy? Czy zaspokaja nasze potrzeby psychiczne, społeczne i finansowe?

Czy i jak można interpretować sny o pracy?

W interpretacji snów dotyczących pracy powinno się (zdaniem Autora) brać pod uwagę kilka głównych elementów:

  1. Uczucia podczas snu – np. jeśli we śnie czujesz się spanikowany lub przerażony, zastanów się co w pracy (jakie sytuacje i wydarzenia) wprawiają Cię w panikę i przerażenie?
  2. Symbole występujące podczas snu – czy we śnie wystąpiły symbole charakterystyczne dla marzeń sennych? (najpopularniejsze, to – zęby, włosy, krew, pieniądze). Znaczenie tych symboli jest kluczem do zrozumienia snu.
  3. Kluczowe słowa – czy pamiętasz słowa ze snu, czego dotyczyły?
  4. Zdarzenia i akcja snu – co wydarzyło się we śnie? Wydarzenia ze snu najczęściej oddają nasze realne lęki, obawy i kłopoty, z którymi borykamy się w pracy.

Sny o pracy zazwyczaj są bardzo realistyczne i spersonifikowane. Na podstawie ankiety, przeprowadzonej w 2008 roku dla Staples możemy pogrupować i opisać najpopularniejsze sny, powiązane z pracą.

Spóźnienie na ważne spotkanie lub do pracy

We śnie nie jesteś w stanie dotrzeć na czas, spotykasz same przeszkody. Nastrój snu – to przerażenie i strach. Zdaniem Autora sen oznacza poczucie niespełnienia w pracy, poczucia marnowania talentu i pracę bez możliwości rozwoju.

Seks ze współpracownikiem

Jeśli sen dotyczy osoby, która w realnym życiu nie budzi w Tobie żadnych emocji, to najczęściej oznacza potrzebę zwrócenia na siebie uwagi. Jeśli sen dotyczy szefa – chodzi najprawdopodobniej o niezaspokojoną potrzebę uznania i próby zwrócenia jego uwagi na swoje osiągnięcia.

Nie przygotowanie do pracy (na prezentację, do napisania raportu, na spotkanie)

Sen jest zazwyczaj bardzo realistyczny. Dotyczy konkretnej pracy i stanowiska. We śnie nie wiesz, co zrobić, nie znasz odpowiedz na pytanie lub nie masz umiejętności, aby skończyć zadanie.

Tego typu sen najczęściej ma związek z nadchodzącymi wydarzeniami w pracy. Oznacza po prostu duży stres i brak pewności siebie.

W pracy bez ubrania

We śnie przychodzisz do pracy bez ubrania lub ubrany(a) nieodpowiednio (w stroju kąpielowym lub piżamie). Najczęściej śni Ci się, że jesteś spanikowany i próbujesz uciekać.

Co oznacza ten sen? Zdaniem Autora – czujesz się w pracy niepewnie, obawiasz się zwolnienia i złej oceny Twojej pracy. Martwisz się też jak oceniają Cię współpracownicy.

Utknąłeś w windzie

Firmowa winda we śnie najczęściej pędzi w dół jak szalona, stoi w miejscu lub ma zablokowane drzwi. Sen z windą symbolizuje strach przed degradacją w pracy, niższymi zarobkami lub poczucie, że Twoja kariera stanęła w miejscu.

Nie możesz znaleźć toalety

Ten sen ma kilka wersji – nie możesz znaleźć łazienki, a bardzo jej potrzebujesz; jesteś w środku, ale nie możesz zamknąć drzwi lub łazienka nie ma ścian ani drzwi, które możesz zamknąć i jesteś wystawiony na widok publiczny.

Co oznacza ten sen? Firmowa łazienka to Twoje niezaspokojone, podstawowe potrzeby (zbyt niskie zarobki, praca na stanowisku poniżej kwalifikacji, brak stałego zatrudnienia). Łazienka bez ścian i drzwi to poczucie braku granic pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym.

Jazda do pracy zepsutym autem lub spóźnienie na autobus (pociąg)

We śnie jedziesz do pracy niedziałającym autem i tracisz nad nim kontrolę. Zepsute auto lub uciekający pociąg oznaczają poczucie, że Twoje wysiłki w pracy nie przynoszą wymiernych efektów. Auto, nad którym nie daje się zapanować to poczucie braku kontroli nad życiem zawodowym.

Zamiast zakończenia

Magazyn Time podaje, że w Stanach ponad 80% kobiet i 60% mężczyzn śni o pracy. W ponad 60-ciu % przypadków sen jest koszmarem. Czy Wy też macie sny o pracy? Co śni się Wam najczęściej?

Facebook comments:

comments