Stresujące sytuacje są w pracy normą. Codziennie spotykamy się z agresją, kłopotami z organizacją pracy, komunikacją i współpraca w zespole. Źródłem sytuacji stresujących są inni ludzie, ale także zadania i np. brak czasu na ich wykonanie. Poziom stresu i niepewności w pracy rośnie również w związku z niestabilną ekonomią i niepewnością zatrudnienia. Potoczne przekonanie głosi, że w obliczu trudnych sytuacji w pracy kobiety płaczą, a mężczyźni wpadają w złość. Obie reakcje nie są akceptowane i warto ich unikać.

Jak radzić sobie ze stresem w pracy i związanymi z nim negatywnymi emocjami?

W 1997 roku, profesor zarządzania Cynthia Fisher przeprowadziła badania o nazwie “Emocje w pracy:? Co ludzie czują, i jak to zmierzyć?” Według badań Fisher, do najczęstszych emocji negatywnych doświadczanych w pracy należą:

 • Frustracja.
 • Niepewność.
 • Gniew.
 • Rozczarowanie i uczucie braku spełnienia.

Źródłem negatywnych emocji jest zarówno sama praca, jak i kontakty z ludźmi. Jedno jest pewne – bardzo trudno uniknąć zarówno sytuacji stresujących, jak i złych emocji w pracy. Jak sobie z nimi radzić?

Frustracja / Podrażnienie

Frustracja w pracy pojawia się zwykle, kiedy czujesz się ograniczany i nie możesz się rozwijać. Na przykład – blokuje się Twój awans, cofnięto realizację projektu, nad którym długo pracowałeś lub przełożony nie umie organizować pracy i zespół marnuje długie godziny na bezowocne spotkania.

Jak radzić sobie z frustracją i podrażnieniem?

 • Trzeźwa ocena – postaraj się zatrzymać się na moment i ocenić – co jest źródłem frustracji? Dlaczego czujesz się podrażniony?
 • Pomyśl o dobrych stronach – cofnięto twój projekt? Dobra wiadomość jest taka, że będziesz miał mniej pracy. Jeśli źródłem frustracji są inni ludzie – pomyśl, że jest mało prawdopodobne, aby ich zachowanie miało na celu wyprowadzenie cię z równowagi. Postaraj się nie brać irytujących zachowań do siebie.
 • Pamiętaj, co najczęściej cię irytuje i staraj się przewidzieć swoje reakcje. Jeśli dobrze siebie poznasz łatwiej będzie przeciwdziałać zanim pojawią się sytuacje wywołujące frustracje.

Niepewność

Niepewność w pracy ma zazwyczaj związek z niepewnym zatrudnieniem. Razem z rosnącym bezrobociem i niestabilną ekonomią częściej dochodzi do zwolnień grupowych i trudniej jest znaleźć pracę. Niepewność zatrudnienia i strach przed stratą pracy są w takich warunkach normą. Nie wolno jednak pozwolić, by niepewność i strach uniemożliwiały rozwój i normalne wykonywanie obowiązków.

Jak radzić sobie z niepewnością w pracy?

 • Unikaj słuchania plotek i uczestniczenia w dyskusjach zespołu o planowanych zwolnieniach. Takie praktyki nie tylko pogłębiają negatywne emocje, również znacznie obniżają zaangażowanie i motywację do pracy.
 • Wypróbuj ćwiczenia relaksacyjne – pomagają spowolnić swój oddech i tętno. Jak to zrobić? Oddychaj powoli, przez pięć sekund, a następnie wydychaj powoli powietrze przez następne pięć sekund. Skup się na oddechu, i postaraj się nie myśleć o niczym. Powtórz, co najmniej pięć razy.
 • Skup się na swoim rozwoju zawodowym – ucz się języków obcych, czytaj książki branżowe i koniecznie przez cały czas pilotuj rynek pracy czy nie pojawią się ciekawe oferty dla Ciebie.
 • Zapisuj swoje obawy i staraj się je analizować sprawdzając ryzyko i prawdopodobieństwa ich wystąpienia. Jeśli okaże się, że twoje obawy są uzasadnione – zaplanuj jak przeciwdziałać kłopotom. Może już czas na zmianę pracy?

Gniew i agresja

Utrata samokontroli i gniew to najbardziej destrukcyjne emocje, nie tylko w pracy. To są również emocje, z którymi większość z nas nie radzi sobie dobrze. Jeśli w sytuacjach stresowych łatwo wpadasz w gniew i z trudem zachowujesz samokontrolę sprawdź, jakie są możliwe techniki samoopanowania:

 • Zwracaj uwagę na wczesne oznaki gniewu – już przy pierwszych symptomach postaraj się uspokoić, np. stosując technikę relaksacyjną opisaną poniżej.
 • Wyobraź sobie, jak wyglądasz, kiedy się złościsz – czerwieniejesz na twarzy, pojawia się brzydki grymas, spojrzenie nabiera wrogości, machasz rękoma, zaciskasz pięści. Czy podoba ci się taki wizerunek? Prawdopodobnie nie, dlatego właśnie warto panować nad wybuchami złości.

Rozczarowanie / uczucie braku spełnienia

Radzenie sobie z rozczarowaniem w pracy jest trudne. Jest to jedna z tych emocji, które najtrudniej jest opanować. Jeśli doświadczyłeś rozczarowania w pracy to prawdopodobnie natychmiast spada twoja wydajność i zaangażowanie w pracę

Oto kilka proaktywnych kroków, które można podjąć, aby poradzić sobie z rozczarowaniem pracą:

 • Przeanalizuj ponownie swój sposób myślenia – jeśli nie osiągasz celów, które sobie zakładasz – zastanów się dlaczego? Może cele nie były realistyczne? Może brakuje ci środków na ich realizację? Może istnieją inne obiektywne przyczyny? Jakie?
 • Przemyśl swoje cele zawodowe – może wymagają modyfikacji?
 • Przeprowadź sam ze sobą burzę mózgów – nagraj lub napisz, co dokładnie sprawia, że jesteś niezadowolony. Czy jest to twoja praca? Miejsce pracy? Czy masz za dużo obowiązków? Po zidentyfikowaniu problemu, zastanów się, co możesz zrobić, żeby poprawić swoją sytuację.

Na zakończenie

Naukowcy i psychologowie pracy coraz częściej zwracają uwagę na to, że w ostatnich latach warunki, w jakich pracujemy uległy znacznemu pogorszeniu. Ma to związek z bardzo niestabilną ekonomią i rynkiem pracy w kryzysie. Emocje, którym ulegamy w pracy są często najprostszym sposobem odreagowania. Nie ma w nich niczego złego tak długo, jak długo uleganie emocjom nie szkodzi nam w karierze.

Facebook comments:

comments